Nezaradené
Dubnica nad Váhom cez víkend ožije folklórom

BRATISLAVA 20. augusta (SITA) – Dubnica nad Váhom od piatka do nedele opäť ožije XIV. ročníkom Dubnického folklórneho festivalu, na ktorom sa predstavia nielen dubnickí folkloristi, ale aj domáce a zahraničné súbory.

V piatok vystúpia detské folklórne súbory Kamenček z Horného Sŕnia, Prvosienka z Dubnice nad Váhom, Radosť z Trenčína a mnoho ďalších. Milovníkom folklóru sa neskôr predstaví aj súbor Dolina z Českej republiky, Sakarci z Bulharska, Rozsutec, Gymnik či Bhutte Khan Manganiar z Indie. V sobotu program spestrí ohňostroj, etnopárty či súťaž o Cenu Mikuláša Senka, ktorá je určená pre folklórne súbory a skupiny pôsobiace na Slovensku. Víťaz okrem zmenšenej kópie ceny získa aj 15-tisíc korún. Festival v nedeľu uzavrie slávnostný galakoncert.

Súčasťou festivalu sú aj výstavy v rôzne sprievodné podujatia. Neodmysliteľne k ním patria Trhy umeleckých remesiel a Dubnický jarmok, kde si návštevníci môžu pozrieť prácu remeselníkov, alebo kúpiť si výrobky drevorezbárov, drotárov, kováčov a iných ľudových remeselníkov. Pre najmenších je určená Festivalová škôlka. Deti si pozrú rozprávku Zhŕňajova nevesta a zúčastnia sa tvorivých dielní plných hier a tancov. V Mestskom dome kultúry sa tak ako každoročne uskutočnia rôzne výstavy.

Dubnický folklórny festival s medzinárodnou účasťou vznikol v roku 1994 na podnet mladých ľudí zaujímajúcich sa o folklór a bývalých aktívnych členov FS Vršatec.

SME, 20. 08. 2007

admin