Nezaradené
Folklórny festival opäť nesklamal

Pestrofarebnosť krojov, rozmanitosť kultúr, atraktívne vystúpenia, oslava ľudovej hudby, piesne a tanca, aj taký bol tohtoročný Dubnický folklórny festival. dsc7950DUBNICA NAD VÁHOM. Počas folklórneho sviatku sa predstavili domáce súbory, súbory družobných miest Dubnice. Priestor dostali aj súbory zo Španielska, Indonézie a Gruzínska. Štvordňový folklórny sviatok trval štyri dni. Účinkujúci sa predstavili na viacerých pódiách, takže diváci si mali z čoho vyberať. Podľa organizátorov i návštevníkov sa festival vydaril.

Začalo sa vo štvrtok

Už od štvrtka vládla v meste festivalová nálada. V programe Z našich koreňov predstavili súbory Mladosť, Dubnička, Dolinka a Vretienko. K starým tradíciám návštevníkov vrátilo aj sprievodné podujatie – ochutnávka jedál starých Dubničanov.

Jarmočná nálada, spev a tanec

V piatok sa Dubničania zobudili do jarmočného rána. V meste bolo živo, ľudia sa zastavovali pri predajných stánkoch a užívali si jedinečnú atmosféru. „Najviac sa teším na burčiak. Chutí mi najmä červený, z ktorého si vždy kúpim aj dve fľašky domov,“ priznala sa nám pani Katarína, ktorá je pravidelnou návštevníčkou festivalu. Nechýbali ani trhy umeleckých remesiel, na ktorých sa predvádzala výroba výrobkom z prútia, medených drôtikov, kože a z iných materiálov. Pred ABC bola Detská festivalová škôlka. V bloku programov sa predstavili detské domáce folklórne súbory. Pre tých najmenších boli pripravené aj hry a tvorivé dielne. Radosť v očiach detí sa zračila aj počas bábkového divadla.

Otvorenie v kaštieli

Dospelí sa však už nemohli dočkať oficiálneho otváracieho koncertu festivalu, ktorý sa aj tento rok konal v priestoroch kaštieľa. Po vystúpeniach súborov z družobných miest už pódium patrilo tomu najlepšiemu z Púchovskej doliny. Asi najväčší potlesk prítomných však zožal Poddukelský umelecký ľudový súbor z Prešova. Temperament východu oslovil každého a celé vystúpenie umocnila čarovná atmosféra kaštieľa. Súčasne s koncertom v kaštieli prebiehali aj vystúpenia na Dutafe. Počas piatka aj soboty sa v amfiteátri postupne vymenili skoro všetky súbory, ktoré účinkovali na tohtoročnom festivale.

Počasie zamiešalo karty

Pôvodné sobotňajšie plán organizátorom zmarilo počasie. Dážď ich prinútil k alternatívnemu riešeniu a vystúpenia sa presunuli do mestského domu kultúry. Ale ani to návštevníkom a účinkujúcim náladu nepokazilo. Našťastie večer sa už počasie trošku umúdrilo, a tak sa mohli záujemcovia pozrieť na program Ethno stagu pred Fixom či vystúpenia na Dutafe. Divákov do amfiteátra prilákali najmä zahraničné súbory. Poniektorí si ich prišli pozrieť už druhýkrát. „Včera som bola na indonézskom súbore. Veľmi sa mi páčil, tak si ich chcem pozrieť ešte raz,“ prezradila diváčka, ktorá netrpezlivo očakávala vystúpenie exotických tanečníkov. Nezabudnuteľným zážitkom bol jednoznačne aj veľký hudobný festivalový ohňostroj na DUTAFe. Pri úchvatnom svetelnom divadle na oblohe sa tajil dych nielen deťom ale aj ich rodičom. „Bol to ten najkrajší ohňostroj, aký som kedy videl. Páčilo sa mi, ako bola zosúladená hudba a jednotlivé svetlice. V niektorých pasážach mi nabehli až zimomriavky,“ pochvaľoval si Juraj.

Záver festivalu

Festival vyvrcholil v nedeľu slávnostnou slovensko-poľskou svätou omšou a už tradičným galaprogramom v mestskej športovej hale, kde sa predstavili všetky folklórne súbory. Vo svojich krátkych vystúpeniach ukázali to najlepšie zo svojej tvorby a dubnické publikum nešetrilo chválou. Súčasťou galaprogramu bol aj krst CD Piesne od prameňa Dubničky.

Cenu vyhral súbor z Polomky

Súčasťou festivalu je už tradične súťaž o cenu Mikuláša Senku. Zúčastnilo sa jej šesť súťažiacich. Z nich sa porote najviac páčilo vystúpenie skupiny Brezinky z Polomky. Pravidlá súťaže sa zrejme v budúcnosti budú meniť. „Súťaž je každý rok v inej kategórii – veľké choreografie, programové bloky a folklórne skupiny. Tento rok sme napríklad problémy nemali, pretože bola kategória folklórnych skupín,“ vysvetľuje Richad Benech z oddelenia kultúry mestského úradu. Podľa neho ide skôr o kategórie súborov a veľkých choreografií. Diváci sa však nemusia obávať, že prídu o obľúbené podujatie. Cieľom organizátorov je, aby sa do súťaže mohlo zapojiť viac súťažiacich.

Obzor: streda 9. 9. 2009 10:00 | Stanislava Čechová, Viera Žaludková

admin