Nezaradené
Dubnický folklórny festival poznačilo počasie

Tri dni plné zábavy, tanca, spevu a ľudovej hudby. Najväčší kultúrny sviatok mesta, pestrofarebné kroje, rozmanité kultúry a národnosti. Dubnický folklórny festival má za sebou už svoj 17. ročník.

DUBNICA NAD VÁHOM. Trojdňový festival s medzinárodnou účasťou aj tento rok pritiahol do mesta veľa milovníkov ľudovej kultúry. Neodradilo ich ani chladné a daždivé počasie.

Remeselníci lákali pozornosť svojimi výrobkami

Všetko sa začalo v piatok ráno, kedy boli pre návštevníkov festivalu pripravené trhy umeleckých remesiel a dubnický jarmok. Nechýbali predajné stánky s oblečením, cukrovinkami, medovníkovými srdiečkami a hlavne stánky, v ktorých predvádzali svoje umenie remeselníci. Jeden kreslil na sklo, druhý ponúkal výrobky z dreva a kože, ďalší zasa predával vlastnoručne vyrobené medené šperky. Pre tých, ktorým počas jarmoku vyhladlo alebo vysmädlo, bolo pripravené tradičné občerstvenie v podobe burčiaku, medoviny, cigánska pečienka alebo varenej kukurice. „Moja žena sa celý rok teší na jarmok, na stánky s oblečením a kabelkami. Ja zasa na toto,“ ukazuje so smiechom pán Milan na pečenú klobásu a pivo. A dodáva, že aspoň sú obidvaja spokojní. Popoludní sa však na návštevníkov jarmoku spustil dážď, keďže pretrvával dlhšie, mnohí z jarmočníkov svoje stánky s výrobkami zbalilo.

Sporní Gréci – niekomu sa páčili, iných nezaujali

Medzitým, ako v meste ľudia trávili čas prechádzkou a nákupmi na jarmoku, sa v dome kultúry konala vernisáž výstavy brumovskobylnického rezbára Jaroslava Líšku. Nádherné a prepracované drevorezby s úžasom obdivovalo približne 50 návštevníkov. „Drevorezbám som sa začal venovať až po tom, čo ťažko ochorela moja manželka a následne zomrela. Som rád, že môžem svoju tvorbu predstaviť aj tu v Dubnici. Sú tu milí a srdeční ľudia,“ prezradil rezbár. Počas vernisáže už pred OS ABC prebiehal koncert gréckeho súboru. „Škoda, že si so sebou tí gréci nepriniesli aj trošku slniečka, nám by sa veru dnes zišlo,“ povzdychla si pani Jarmila, ktorá aj napriek dažďu vytrvalo sledovala vystúpenie súboru. Niektorých ľudí zahraniční účinkujúci nadchli, iným sa zdali monotónnymi. „S naším folklórom sa to nedá porovnať. Toto je také nudné. Krok sem, krok tam. Nechcem ich uraziť, viem, že oni žijú pokojnejšie ako my, ale takýto výkon by som podal asi aj ja a to aj bez tréningu,“ zhodnotil ich vystúpenie pán Miloš.

Perinbaba sa musela presťahovať

Jamadan, Dríst a La3nocubano vystúpili na Ethostagi. Napriek výdatnému dažďu ich pred pódiom povzbudzovali nadšenci, ktorí sa nenechali odradiť. Jamadan podal skvelý výkon a uzimené publikum dostal do varu. Dríst stavil na známe piesne, ktoré už Dubničania veľmi dobre poznajú, a tak si aj spoločne zaspievali. Exotiku zasa predviedlo La3nocubano. Vrcholom večera mal byť muzikál Perinbaba v dubnickom kaštieli. Kulisy sa stavali niekoľko hodín, organizátori sľubovali nezabudnuteľný zážitok. Dážď však opäť všetko pokazil, a tak sa Perinbaba musela narýchlo presťahovať pod strechu kultúrneho domu. „Veľmi som sa tešila na atmosféru kaštieľa. Ale človek mieni…,“ povzdychla si pani Janka. Napriek neplánovanej zmene odchádzali diváci domov spokojní. „Bolo to krásne. Ku koncu som mala až zimomriavky,“ potvrdila pani Janka.

Cenu Mikuláša Senka vyhrala Mladosť

Slávnostný otvárací ceremoniál, ktorému predchádzal sprievod folklórnych súborov mestom, takisto poznačil dážď. Divákom sa prihovorili so svojimi „zdravicami“ zástupcovia družobných miest Dubnice, ktorí sa každoročne festivalu zúčastňujú. Potom už pódium prenechali folkloristom. V programe Piesne Púchovskej doliny sa predstavili súbory z Lysej pod Makytou, Lúk, Dohňan, Streženíc, Považskej Bystrice aj z Púchova. Nechýbali ani dubnické folklórne súbory, ktoré zožali obrovský potlesk. Medzitým prebiehala súťaž o Cenu Mikuláša Senka. V tvrdej konkurencii napokon na radosť všetkých Dubničanov zvíťazil FS Mladosť. Ďalší dubnický súbor, tentokrát Detský FS Prvosienka zasa v kaštieli oslavoval svoje 30. výročie založenia. Čerešničkou na torte sobotňajšieho programu bolo vystúpenie temperamentných hostí z východu. FS Zemplín potešil oko aj ucho divákov, ktorí mu svojím potleskom dali jasne najavo, že sa im ich výkon páčil.

Aj na Dutafe bolo veselo

Festival pokračoval svojím programom aj na Dutafe, kde sa okrem gréckeho súboru predstavili aj domáci Vršatčiari, FS Klobučan z Valašských Kloboukú, Trnafčan a mnohí iní. Dych sa návštevníkom tajil pri nádhernom festivalovom ohňostroji, Potom už zábava pokračovala až do skorých ranných hodín. Posledný deň festivalu sa začal Rannými pozdravmi a skončil veľkolepým galaprogramom v športovej hale, ktorá bola ako každý rok plná. 17. ročník Dubnického folklórneho festivalu je za nami. Aj napriek nepriazni počasia a okresanému rozpočtu boli diváci nadšení, čo potešilo organizátorov, ktorí mali obavy, či ľudia radšej nezostanú v teple svojich domovov. Ukázalo sa však, že milovníkov folklóru neodradí ani dážď, ani chlad.

Zdroj: S. Čechová, 8.9.2010, NOVINY STREDNÉHO POVAŽIA

admin